Çörek Otunun Faydaları, Çörek Otu Yararları, Çörekotu

2009-02-24 19:27:00

Çörek otu mucizevir bir nimettir. Şöyle ki insan vücudu doymamış yağ asitlerini kendisi üretemez. Haliyle bu doymamış yağ asitlerini dışardan edinmeye muhtaçtır. Bu eksikliği gidermede 1 numaralı besin de çörek otudur.  Çörek otunun 1 gramı, bir insanın bu konudaki günlük ihtiyacının tamamını karşılamaktadır.

Bunun dışında çörek otunda nigellon ve alfa-pinen gibi eterli yağlar bulunur. Bu yağlar, solunum borusunu genişleterek kramp giderme özellikleri vardır. Öksürüğün de hafiflemesini sağlar. İdrar söktürücü, ağrı giderici ve iltihap söktürücüdür. Düzenli olarak kullanıldığında kan şekerini düşürür.

Çörek otunda bulunan B1, B2, B6 vitaminleri, vücudun savunma sistemi üzerinde etkilidir, birçok enzimin üeretilmesinde önem taşır. Haliyle çörek otu savunma sistemini güçlendirir. Ayrıca içerisinde bulunan Folasidi vitamini, hücre yenilemesinde gereklidir ve kalp, tansiyon rahatsızlıklarının riskini azaltır.

Ayrıca içerisinde Beta karotin, A, E ve C vitamini, selen gibi ciddi antioksitler bulunur. Bunlar da vücudun savunma sistemini güçlendirir. Selen ise vücuttaki zehirli maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur.

 

518
0
0
Yorum Yaz